5 argumentů pro čelovku Petzl Reactik Plus

Čelovku Petzl Reactik Plus jsme podrobili uživatelskému testu.

Přinášíme 5 důvodů proč si právě tuto čelovku pořídit.

DSC08566

Doma mám slušnou zásobu čelovek, ale nová Reactik+ dostala bluetooth?! Musela být co nejdřív doma. Jako primární jsem doteď používal Petzl RXP, tedy přímého předchůdce, kde mi ale pár věcí vadilo. Hned na začátku musím říct, že Reactik+ většinu řeší a je to prostě bomba!

E95HMI reactik pl orange 01E95HMI reactik pl orange 02E95HMI reactik pl orange 04

1. Reaktivní svícení

Čelovka staví úspěch na třech základech. Za prvé je to reaktivní režim. Kdo vyzkoušel, ví, jak praktická fíčura to je. Ve zkratce jde o aktivní senzor odraženého světla, který reguluje výkon diod. Rychlost je dostatečná i v případě, že koukám do dálky s maximálním jasem a rychle před sebe hodím mapu. S normální čelovkou bych buď chvíli neviděl oslněním, nebo musel manuálně ubrat jas.

DSC08695 DSC08726

2. Bluetooth

Pak tu máme modrou ikonku bluetooth. Čelovku aktivně používám dva měsíce, takže můžu říct, že je to praktická věc. Bluetooth je možné ručně zapnout, vypnout, případně se vypne samo po chvíli nepoužívání. Aplikace pro Android funguje dobře, párování je jednoduché. Nejčastěji na mobilu koukám, kolik procent na baterii zbývá. Myslím že na trhu není jiná čelovka, která by zobrazila stav baterie v procentech. Další věc je jednoduchá konfigurace 3 reaktivních profilů (manuálně nebo prednastavené sporty) a 3 konstantních profilů. O výkon se starají dvě diody s maximem 300 lumenů. Jedna s úzkým kuželem do dálky a jedná s širokým na blízko.
Při nastavování na mobilu je vidět výkon/výdrž/dosvit.

E95HMI reactik pl 01 E95HMI reactik pl 02 E95HMI reactik pl 03 Screenshot 20160905-202140

Další možností je Live režim. Hodí se třeba při nočním kempování, když s čelovkou vylezu na strom, pověsím a nasměruju dolů. Dole se pak jednoduše ovládá výkon bezdrátově, podle toho, co chce partička zrovna dělat. Mínusem je pak absence možnosti vypnout čelovku bezdrátově, takže je ve 4 ráno potřeba zvolit dobrovolníka, který pro ni na ten strom zase vyleze.

DSC08872

3. USB nabíjení, aku článek

Třetí věcí je microUSB nabíjení měnitelného článku o solidní kapacitě 6,66Wh, což je zhruba 2x tolik, než zvládnou 3x AAA baterie - přičemž redukci na ně je možné taky pořídit. Nabíjení kabelem stejným jako má většina mobilů je pohodlné a odpadá nutnost nošení speciální nabíječky na delší akce.

DSC09132 DSC09135 DSC09139 DSC09134

4. Jednoduché a přehledné ovládání

Petzl zapracoval na interfejsu ovládání. Oproti RXP je konečně jednodušší - jedno tlačítko mění reaktivní režimy, druhé konstantní režimy. Dlouhý stisk zapíná červenou diodu, kterou s oblibou používám jako "čůrací mód". Zámek kláves vyžaduje držení obou tlačítek zároveň, a to je dobře, hodně dobře! Původní RXP a mnoho dalších čelovek se zámkem na jedno tlačítko jsem mnohokrát našel v batohu rozsvícené či vybité. S Reactik+ se tohle nestane.

5. Prostě idál

Čelovka nabídne za slušnou cenu hi-tech funkce, kvalitní zpracování a přijatelnou velikost. Designu napomáhá použití průsvitných plastů. Zadní zdvojený popruh zvyšuje komfort nošení, zároveň je dost dlouhý pro umístění na přilbu. Celkově čelovka značky ideál.

Nedostatek někdo možná najde ve snížené voděodolnosti, která je způsobená druhem chlazení - středem čelovky prochází vertikální žebrování. Deště se není třeba obávat, ale na plavání jako třeba s BD Storm to prostě není.

Autor: Honza Konvalinka, cestovatel, horolezec, dobrodruh a fanda do všeho co má bluetooth