Albánie - Prokleté hory - dovolená za pár korun

O Albánii by se dala napsat spousta řádků a jistě takové články existují, ale my si tu popíšeme stručně to hlavní. Jak si dopřát levnou dovolenou za pár korun v nádherných horách. Probereme cestu autem. Pokud pojedete letadlem, tak je to v podstatě to samé, jen se budete nejspíš pohybovat půjčeným autem. Variantu přesunu místními autobusy tady řešit nebudeme.


Cesta autem z ČR vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, a dále buď přes Černou Horu nebo přes Makedonii.

 

Pro představu dálniční známka přijde na:

- Slovensko 12EUR desetidenní, 17EUR měsíční (2024) – kupuje se online na internetu

- Maďarsko 6400 Ft na deset dní, 10.360 Ft měsíční – kupuje se online na internetu

- Srbsko – platí se podle kilometrů, cesta od maďarských hranic směrem k černé hoře přijde na ekvivalent cca 10-12EUR, dá se platit kartou

 

Pozor na různé stránky, které prodávají elektronicky dálniční známky s marží, takže jsou dražší, než přímo na webu provozovatele dálničního mýta.
Je dobré si nezapomenout malý techničák, který chtějí celníci často vidět a raději si nezapomeňte i zelenou kartu. 

 Albánie Prokleté Hory

Příjezd do Albánie


Cesta do Prokletých hor je nejlepší od severu, tzn. přes Černou Horu. Hned za hranicí projedete kolem Škoderského jezera, u kterého stojí za to se zastavit. Je celkem plytké, ale je obrovské. Rozhodně  je to zajímavý zážitek. Hned u jezera je město Škoder, kde doporučuji vyměnit EURa za albánské Leky. Na mnoha místech neberou karty, takže je dobré mít v kapse hotovost. Také se vyplatí koupit si rovnou místní turistickou SIMku. Za cca 30 EUR koupíte u Vodafonu SIMku pro turisty platnou na 21 dní se 100GB limitem. Ale mají i menší GB velikosti, které jsou o něco levnější. Zeleninu a pečivo kupujte zásadně na ulici (zeleninu a ovoce ve stánku, pečivo v pekárně). Ono to ani jinak moc nejde. V tradičních potravinách mají všechno jenom ne zeleninu, ovoce a pečivo. 

Vybaveni jídlem se můžete vydat do přírody. V tomto případě do těch nejbližších, Prokletých hor. Cena v kempech tam bude někde okolo 15EUR-25EUR. Dostanete plácek na stan, elektriku někde řeší příplatkem do 5EUR, někde neřeší. Jako toaletu nabízí kemp často místnůstky, kde je na jednom místě záchodová mísa i sprcha. Nejdřív to působí trošku divně, ale časem si zvyknete a možná nakonec vyhodnotíte, že to vůbec není špatné. Záchod je více méně pořád čistý.I v menší vesnici najdete nějaké minipotraviny, ale cena potravin pak stoupá a někdy i řádově. Pečivo bude pravděpodobně jen brzy ráno. Je lepší si přivstat. Ve městě koupíte pečivo po celý den. Na vesnici ne.

Albánie Prokleté hory 

V horách - tentokrát Prokletých


Kde se dá dobře ušetřit je spaní na divoko. Není úplně výjimkou zaparkovat někde mimo civilizaci a postavit si tam stan, nebo přespat pod širákem či v autě. Ale nikomu nechoďte na jeho pozemek. Hledejte spíše odhlehlá místa.  Po cestách se dá celkem spolehlivě chodit podle mapy.cz v mobilu. Takže člověk nemusí nutně kupovat lokální mapu.  V horách moc chat, kde byste si dali nějaké pití, není. A už vůbec ne chaty s přespáním. Takže ideálně všechno do batohu.


V horách moc lidí nepotkáte. Akorát na nejvyšší horu chodí nějací turisté. Ale pokud se vydáte na méně turisticky exponovaná místa, tak budete v horách téměř sami. Možná potkáte pastevce. Mladší generace jen pozdraví (případně vůbec ne), za to starší pastevci, co tam žijí v horách se zvířaty, se chtějí dát do řeči a je jim úplně jedno, že si nerozumíte ani slovo.
Cesty v horách nejsou moc značené. Těch značených je relativně málo. Ale podle čárkované chodníky podle mapy.cz fungují. Chodníky jsou prochozené trávou, takže nějak cestu vždycky najdete. A často cestu lemují kamenní mužíci (pyramidy vyskládané z kamenů).


Není problém si kdekoliv v horách postavit stan. Maximálně se na vás přijde v noci podívat nějaká kráva. Na vaření je lepší si vzít vlastní turistický plynový vařič. Dřeva v těch horách moc není. Pokud sejdete někam do vesnice a bude tam zrovna nějaká místní hospůdka, tak jeden nápoj příjde v průměru na 50,-Kč. A je celkem jedno, jestli je to půl litrová plechovka piva, nebo třetinka cocacoly  nebo káva. Někde jsou o trošku levnější, ale to spíše výjimečně.
Jídlo v restauraci (nejen pod horama, ale i ve městě) přijde na takových 200-400,- podle toho co si dáte. Nejlevnější vařená strava je místní „fast food“, což bývají podniky ala kebab. Prodávají často typickou shishkebab, což je maso, spíše jako gyros než kebab, placka stočená do kornoutku (placka spíš připomínající tenčí pitta chléb), v chlebu je maso, hranolky, zelenina a zalito jogurtem. Něco takového pořídíte do 100,- CZK a celkem dobře se z toho najíte. To je asi nejlevnější forma stravování vařeným jídlem (pokud se to dá nazvat vařené jídlo). Jen jednou jsme narazili na vývařovnu typu „kantýna“, kde měli za podobný peníz normální vařené jídlo. Ale to byla spíš náhoda. Pokud člověk objevuje a nevím kam, jít, tak to jistí buď fastfood, nebo jídlo za výše zmíněné ceny.

 Albánie Prokleté hory

 

Co ještě dodat


K ostatním cenám je dobré zmínit, že nafta tam přijde cca na 44,- CZK na litr a zbytek se cenově pohybuje tak jak u nás.
No a to je k low cost dovolené v Albánii asi všechno. Pak už stačí jen sbalit věci, vyrazit a užívat si nádherné hory. Rozhodně se toho nebojte. Je to země jako každá jiná, kde vás nikdo neokrade.

 

Lidé jsou milí a jak se budete chovat vy k nim, tak se budou chovat oni k vám.

 

Přejeme šťastnou cestu. Chtěli byste se na něco zeptat? Tak nám pošlete dotaz :-)

 

Albánie Prokleté hory

Albánie Prokleté hory

Albánie Muzeum Theth

Albánie Prokleté hory

Albánie Prokleté hory

Albánie Ceník jídla (2024)

Albánie nákladní motorka

Albánie Koupelna v kempu - turecký záchod je vyjimka, většinou bývá normání