Filtr na vodu Sawyer v tureckých horách

Cílem této recenze není hodnocení technických specifik a toho na jakém principu vlastně filtr funguje. Ve veřejném prostoru je ostatně spousta odborných článků, kde velice snadno „dopátráte“ všechny informace. Důvod proč jsem se rozhodl pořídit si právě tuto věc je prostý. V podmínkách ve kterých se každoročně pohybuju je důležité mít dostatek pitné vody. A jelikož člověk nikdy neví v jakém stavu jsou tamní prameny, potoky a řečiště, je potřeba počítat s variantou, že se bude voda získávat i z nedůvěryhodných či dobytkem kontaminovaných zdrojů. Do hor si člověk ale jezdí vyčistit hlavu a né střeva :-) Střevní potíže, které se dají tímto způsobem získat (a to nemluvím o dalších daleko vážnějších onemocněních) dokáží příjemné chvíle během okamžiku změnit v docela solidní drama.

 

Filtr jsem používal během své třitýdenní cesty po tureckých horách. Nejprve byl podroben zkoušce v pohoří Kaçkar Dağları v říčce Kavran Deresi, dalších neznámých potůčcích, říčkách a jezeře Atsiz Gölü (cca. 3300 m.n.m.) Následně pak v kráterovém jezírku těsně pod vrcholem druhé nejvyšší sopky Turecka a zároveň čtvrté nejvyšší hory země půlměsíce - Süphan Dağı (4058 m.n.m.). A nakonec v kaldeře stratovulkánu Nemrut Dağı v jednom z největších sopečných jezer této planety - Nemrut Gölü (cca. 2200 m.n.m.)

Obsah balení

Je poměrně bohaté. Krom samotné filtru (65 g) zahrnuje také brčko, stříkačku na čištění samotného filtru a rolovací láhev o objemu 0,5 l. Brčko jsem ponechal doma, stejně tak i stříkačku. Filtr jsem důkladně vyčistil až po návratu z cesty.

Jak to vlastně funguje, manipulace

Je to velice jednoduché a intuitivní. Znečištěnou vodu (potok, řeka, stojatá voda…) stačí nabrat do rolovací láhve, na kterou se vzápětí šroubovacím závitem upevní filtr. Následně jen stačí kontaminovanou vodu přefiltrovat do pet láhve, či jiné nádoby na vodu a je hotovo. Pokud stejně jako já neoplýváte trpělivostí, doporučuju průběh filtrace urychlit jednoduše rolováním plastové láhve, která je součástí balení. Průtok se tak urychlí a za cca.5 minut získáte 1,5 l pitné vody. Pokud máte naopak dostatek času a trpělivosti na rozdávání, stačí celé „zařízení“ opřít o nějaký strom či větší kámen a nechat vodu samovolně přefiltrovávat. Průtok tím pádem bude pomalejší než při „rolovací“ variantě, ale není to nijak markantní rozdíl.

sawyer 1 sawyer 2 sawyer 3 sawyer 4

Čištění

V případě, že u sebe máte stříkačku na čištění filtru, stačí do ní jen nabrat čistou vodu - tedu tu, co jsme si přefiltrovali, přiložit na čistou část filtru (poznáte to podle plastové chráničky proti nečistotám, která je na samotném filtru) a několikrát filtr profouknout. Pokud stříkačku nemáte, řešil jsem to jednoduše. Jako stříkačku jsem použil svá ústa :-)
Následně je dobré uchopit filtr za čistou část (chránička proti nečistotám) a několika pohyby vytřepat pokud možno co nejvíce vody z filtru ven.

Váha, skladnost

Obrovskou výhodou filtru a rolovací láhve je jejich skladnost a váha. Ta je tak zanedbatelná, že jsem v podstatě ani nevěděl, že je mám sebou. O to více jsem dokázal ocenit tyto parametry, jelikož při přechodu hor na těžko se počítá opravdu každý gram

Nesmí zmrznout

Jedinou věcí na kterou si člověk musí dát opravdový pozor je, že po použití filtru nesmí zmrznout, jelikož v něm vždy zůstane trocha vody. Porušení filtru není opticky zjistitelné, tudíž na to je potřeba myslet. Rada je jednoduchá. Přes noc jsem ho zabalil do textilního pytlíčku, mikiny a následně ještě péřové bundy.

Příslušenství

Krom příslušenství, které je součástí balení si můžete filtr „vytunit“ například větší rolovací lahví o objemu 1 či 2 litrů (je skladná, roluje se jako zubní pasta), nebo ochranným pouzdrem.

plus minus
Nesporně mezi ně patří váha, skladnost Během používání jsem na žádné nenarazil.
Jednoduchá a intuitivní manipulace  Možnost znehodnocení zamrznitím
Poměr cena/výkon  

 

Do budoucna mám v plánu filtr i nadále používat. Zřejmě si rovnou pořídím větší rolovací láhev pro ještě rychlejší a pohodlnější filtraci. Pokud rolovací láhev například zapomenete doma, či ji na místě ztratíte, tak nevěšte hlavu. Kontaminovanou vodu jednoduše naberte do špinavé petky, našroubujte filtr a přefiltrujte do petky čisté.

sawyer 5

Někdo by snad mohl o funkčnosti tohoto filtru pochybovat, obzvláště ve chvíli kdy si přečte odbornější články, které popírají, nebo naopak vyzdvihují jeho parametry.

Každopádně, pokud se používáním filtru zvýší možnost nekoledovat si minimálně o střevní potíže, tak nevidím důvod proč jej i nadále nenosit v batohu a to nejen při vícedenních přechodech na těžko :-)

 

michal stepanek

Autor textu: Michal "Štěpy" Štěpánek - cestovatel, dobrodruh, šprýmař, tlumočník lidské a zvířecí řeči, průvodce outdoorové cestovky a věčný snílek.

 

jan hrezik

Autor fotografií: Jan Hrežík - cestovatel, dobrodruh, horolezec, skialpinista, šprýmař, průvodce outdoorové cestovky a nadějný fotograf.