Jak se oblékat aneb základy vrstvení pro Vaše pohodlí venku

Tradiční vrstvení se skládá z několika vrstev, které lze nosit samostatně nebo v kombinaci. To vám umožní regulovat teplotu a vlhkost, když se změní počasí nebo podle náročnosti aktivity. Několik tenkých vrstev nabízí větší flexibilitu než pár tlustých a objemných vrstev. Každá vrstva slouží ke specifickému účelu, což znamená, že při kombinaci vybraných vrstev budete v suchu, teple a pohodlí. 

base layer

První vrstva - funkční prádlo

má základní úkol - udržet pokožku v suchu. Jsou různé materiály a každý se hodí na jinou aktivitu a na jiné počasí. Tak či tak vás má první vrstva udržet v suchu a záleží jen na počasí, který materiál a gramáž je vhodnější pro vás. Buď rychleschnoucí syntetika, vlna hřející i zamokra, příjemný Modal, chladivý Tencel nebo další. V každém případě má první vrstva stále primární úkol udržet vás v suchu. Díky suchu bude také docházet k menším tepelným ztrátám. První vrstva je důležitá v létě i v zimě.

   Pánská první vrstva      Dámská první vrstva

Druhá vrstva - sucho a teplo

funguje tako tepelný most. Do jisté míry izoluje (udržuje vás v teple díky vzduchovým kapsám) a zároveň má vysokou prodyšnost (odvátí pot pryč od těla a vy jste v suchu). Mikina, zateplovací bunda (ať už vlněná, péřová nebo syntetická), svetr. Je to vrstva, která bývá prodyšná a především vás udržuje v teple. Může mít i další úpravy a vlastnosti, jako například membrána, neoprenový efekt a nebo softshellová úprava - to vše však snižuje prodyšnost.Tak či tak druhá vrstva primárně izoluje, odvátí pot a tím vás udržuje v teple. Opět je dobré zvolit druhou vrstvu podle aktivity a počasí

   Pánské mikiny      Dámské mikiny

mid layer
shell layer

Třetí vrstva - ochrana proti větru a dešti

chrání před vnějšími vlivy. Špína, voda, vítr, sníh, větve a kamení. Opět jako u předchozích vrstev je důležitá aktivita i počasí. Proč? Pokud se chystáte na delší přechod a může se měnit počasí, budete potřebovat nepromokavou bundu, která vás ochrání před větrem i deštěm, ale má horší prodyšnost. Záleží i na tom, jestli budete celý den jen chodit (bude vám stačit lehká, tenká a sbalitelná), nebo například i lézt (robustní, odolná a s velkou kapucí na přilbu). Nebo jestli se chystáte na hodně potivou aktivitu, ale víte, že nebude pršet, tak naopak budete hledat hlavně prodyšnou bundu, která neprofoukne - softshell. Je důležité si stanovit, co od vrstvy očekáváte (na jakou aktivitu a do jakého počasí). Z toho vám vyplyne, co by měla umět. Tato vrstva především chrání před vnějšími vlivy. Neslouží k zahřátí, ale pomáhá, aby teplo nebylo vyfouknuto větrem a nepromokli jste. Zachovejte však stále dostatečnou prodyšnost, ať nejste jako v bazénu. Nezapomeňte na to.

   Pánský hardshell      Dámský hardshell

Čtvrtá vrstva - drtič zimy

Veřejné tajemství horolezců a nejen jejich. O co jde? Vzít si zabijáka mrazů až přes třetí vrstvu. Zateplovačku si oblečete ve chvíli, kdy se uprostřed výstupu zastavíte na štandu při lezení, potřebujete udělat lavinový profil při skialpu nebo je čas na oběd. Bunda vás udrží v teple a nemusíte sundávat spodní vrstvy. Nevyvětráte si tak své těžce nastřádané teplo a při snížení aktivity udržíte teplo. Při výběru myslete na velikost, abyste bundu byli schopni dostat přes své oblečení. Je spoustu typů izolačních materiálů a opět každý má své pro i proti. Vy musíte zvolit tu správnou bundu pro své aktivity. Stejně tak i technologické úpravy jako je softshell, membrána a nebo DWR. Opět záleží na aktuálních podmínkách, aktivitě a co vás čeká.

   Pánské péřovky      Dámské péřovky

insulation layer

Vrstvení je skvělé také z toho důvodu, že můžete používat jednotlivé vrstvy samostatně. V létě i v zimě můžete použít nepromokavou bundu. Jen v zimě si pod ní dáte zateplovačku a jede se na lyže. Tenkou péřovku použijete přes chladné podzimní večery. Tričko použijete celoročně, protože víte, že vás má udržet v suchu. I v rámci jedné aktivity je výhodné vrstvit, protože můžete jít na skialpech v tričku a mikině. Začne padat mokrý sníh, tak si přes sebe dáte nepromokavou bundu. A jakmile vyjdete na vrchol, tak si dáte na sebe i péřovku, abyste neumrzli. Vrstvení vás připraví na spoustu outdoorových situací a navíc vám ušetří peníze - což se hodí vždy, že? 

 

Přečtěte si také pár informací o tom, který materiál má má jaké vlastnosti a proč takto funguje. Co se na co hodí. Věřím, že vám to pomůže při rozhodování. Osobně doporučuji přečíst si článek o vlně, kde je i vtipná historka (alespoň mě vždy pobaví). Nápověda? potenciální tchýně"!