Šafránová louka - Lačnov u Vsetína

Rozkvetlé šafránové louky v obci Lačnov na vsetínsku jsou neklamným znamením jara. Desetitisíce drobných křehkých, kvítků rozvinou svou krásu...

 

safranova-louka-1

Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) zde každoročně rozkvétá na několika lokalitách. Nejen v těsném okolí obce Lačnov, ale i na Vařákových pasekách, nebo Sucháčkových pasekách. Dnes jsou tyto lokality přísně chráněny. Vlastníci pozemků nesmí tyto louky orat, pouze kosit. V minulosti tak byly některé lokality výskytu téměř zničeny čiností JZD - orbou a melioracemi.

 

  safranova-louka-01  safranova-louka-02  safranova-louka-03  safranova-louka-04

 

Divoce rostoucí šafrán se objevuje jen na osmnácti místech v České republice. Louky v okolí Lačnova jsou vůbec největší lokalitou. Další lokality se nachází např. na Broumovsku.

 

safranova-louka-2

 

Odkud se ale tato, původně alpská rostlina vzala je dodnes záhadou. Jednou z domnělých variant je zavlečení semínek rostlin spolu se senem - krmivem pro koně z dob napoleonských válek. Toto tvrzení, ale lehce pokulhává: Šafrán kvete téměř s posledním sněhem. Odkvetení a zrání semen tak proběhne mnohem dřív než kosení trávy a sušení sena. Taky mi není jasné, proč by napoleonská vojska s sebou vezla tak obrovské množství sena, které by stačilo ke krmení z Alp až na severní Moravu. Po celou cestu byla k dispozici tráva, tedy dostatek krmiva. Snad jen, kdyby se vše odehralo v průběhu zimy, ale i v tomto případě vytane mnoho otazníků. Tato varianta tedy zůstane v kategorii romantických představ ;-)

 

safranova-louka  safranova-louka  safranova-louka  safranova-louka  safranova-louka

 

Šafrán se využívá ve farmacii a je také oblíbeným kořením, které masu, omáčkám i likérům přidá příjemně výraznou chuť. Patří mezi nejdražší koření, na výrobu jednoho kilogramu je potřeba přibližně 200 tisíc sušených květů.a